ד"ר ורדיזר − מומחה לכירורגיה פלסטית של העין והעפעפיים

ורדיזר בע"מ
רח' טשרניחובסקי 37, חיפה

ניתוחי עפעפיים

רקמת העפעף הינה רקמה מורכבת המכילה מספר רב של מבנים עדינים. מבנים אילו מייצבים את צורת העפעף, דואגים למנח הנכון שלו יחסית לעין ומאפשרים את תפקודו. העפעף הכרחי לשמירה על העין מפני התייבשות, החלקת הדמעות ומניעת טשטוש ראיה משני לדמעת, והגנה מכאנית על העין.

ניתוחי עפעפיים נחלקים על ידי חברות הביטוח לניתוחים בעלי אופי קוסמטי וניתוחים פונקציונאליים. בשעת בדיקת המטופלים ברור שקשה לעשות הפרדה גורפת בין השניים. לכל ניתוח בפנים יש אספקט קוסמטי. האפקט הפיסולי של ניתוחי עפעפיים על העין והפנים בכללותם הניכר כבר במבט ראשוני. עיקר המאמץ העיצובי בתכנון ניתוח עפעפיים מבחינתי הינו המניעה של המראה האחר ניתוחי "post surgical look". הכוונה הינה להשתדל להחזיר מראה טבעי ותואם, ולאו דווקא צעיר ו"מושלם".

מספר סוגי ניתוחי העפעפיים השונים רב מאוד. בחרתי לפרט מעט על הניתוחים השכיחים:

ניתוח "הרמת עפעפיים" (Blepharoplasty):

צניחת העור שמעל לעפעף העליון מלווה בתחילה בתחושת עייפות של העיניים בסוף היום. עם החרפת המצב, תתכן השטחה של הריסים העליונות ופגיעה בשדה הראיה, ובהמשך הסתרה מלאה של השדה העליון על ידי העור ושקיות השומן החורגות מן הארובה. הניתוח מתבצע דרך חתך עורי בקפל העפעף, כך שהצלקת בלתי נראית במרבית המקרים. חשוב להסיר את השומן החורג על מנת להשיג מראה מיטבי ולמנוע חזרה מוקדמת של המצב.

ניתוח הסרת "שקיות" בעפעפיים תחתונות:

"שקיות תחתונות" המלוות נפיחות המשתנה במהלך היום הינן תלונה שכיחה יחסית. לעיתים השקיות מלוות יתרת עור ולכן כדאי לנתחן דרך חתך עורי. בהעדר עודפי עור המיועדים להסרה ניתן לבצע את הניתוח ללא חתך נראה דרך ביטנת העפעף.

ניתוח תיקון צניחת עפעפיים עליונות ((Eyelid Ptosis:

צניחת עפעף הינו מצב בו גובה שול העפעף העליון נמוך והוא מצריך תיקון על מנת לשפר את שדה הראיה העליון באותה העין. צניחת העפעף יכולה להיות מולדת או נרכשת, משנית לתחלואה או שקשורה לשינויים מבניים משניים לגיל המטופל/ת. יש לאבחן את הסיבה קודם לניתוח בהתאם לתוצאות בדיקת העיניים ובדיקות נוספות על פי הצורך. קיימות מספר שיטות ניתוח לתיקון צניחת עפעפיים במבוגרים ויש להתאימן להפרעה ולתפקוד השרירי בעפעף. בעזרת בדיקה מרפאתית פשוטה ניתן להעריך האם כדאי לבצע ניתוח חיצוני עורי או ניתוח המתבצע דרך בטנת העפעף ללא חתך.

ניתוחי תיקון מנח העפעפיים ביחס לעין (Eyelid Ectropion/Entropion):

שינוי במנח העפעפיים גורר אי נוחות בעין הנובעת מהפרעה בפני השטח של העין כתוצאה מחיכוך ריסים או מיובש. ההפרעה שכיחה הרבה יותר בעפעפיים תחתונות. תיקון ההפרעה פשוט יחסית ומאפשר חזרה של העין והראיה למצב מיטבי וכמובן מקל על תחושת המטופלים/ות.

כריתת נגעים עוריים מהעפעפיים ושחזור מבנה העפעף:

רוב הנגעים העוריים בעפעפיים הינם שפירים. עם זאת, הופעת נגע חדש או גדילת נגע ישן מצריכה בדיקה על ידי רופא עיניים והסרה במקרה הצורך. במקרה של חשד לגידול יש מקום לביופסיה הכוללת שוליים המכיל רקמת עפעף תקינה על מנת למנוע הישנות. כריתת חלק מן העפעף מייצרת אתגר שחזורי בשל הצורך ברקמה מתפקדת שתמשיך לשמור על שלמות העין והראיה ובכך חשיבותה הרבה. ברוב המקרים ניתן לבצע את הכריתה והשחזור במהלך הניתוח הראשוני (באותה פרוצדורה). כאשר הנגע גדול והכריתה משאירה חסר המצריך "הלוואה" של רקמה סמוכה או רחוקה לעיתים יש צורך בהתערבות מאוחרת נוספת.